Sıkça Sorulan Sorular

 • Modern enjeksiyonlu araçlarda motor, ECU (Engine Control Unit) adı verilen bir parça tarafından yönetilmektedir. ECU, aracın hava/yakıt karışım miktarını, avansını, turbo basıncını, yakıtın püskürtülme basıncını ve birçok parametreyi sensörlerinden aldığı verilere dayanarak yönetir.

  Hangi sıcaklıkta ne kadar benzin gönderileceği, ateşlemenin ne zaman yapılacağı gibi birçok ayar, otomobil üreticileri tarafından ECU içine kaydedilmiştir. Chip Tuning, bu ayarların müşteri isteği doğrultusunda performans ve/veya yakıt ekonomisine göre yeniden düzenlenmesi işlemidir.

  • Motor gücünün düşürülmesi ya da arttırılması

  • Araç hızının sınırlandırılması

  • Araçtaki arızaların silinmesi/kaldırılması

  • Mevcut limitörlerin kaldırılması

  • Araç motoruna herhangi bir donanım ilave edilmesi veya kaldırılması

  gibi gerek yazılımsal gerek donanımsal her türlü gereksinim chiptuning uygulaması ile yapılabilir.

 • Üreticiler araçlarını tüm dünya pazarına sunmak için tasarlıyorlar ve bunun neticesinde birçok etken araçların kapasitelerinin altında piyasaya sürülmesine sebep oluyor (Egzoz emisyon standartları, sıcaklık ve iklim farklılıkları, vergilendirme politikaları ve satış politikaları gibi).


  Ülkemizde vergilendirme nasıl ki motor hacmine göre yapılıyorsa birçok Avrupa Ülkesinde hacme bakılmaksızın beygir gücü esas alınarak vergilendime yapılıyor (Belçika, Fransa, İtalya gibi); bu da araçların yüksek vergi dilimlerine girmemesi, aracın kötü ve bakımsız kalma ihtimaline karşı Elektronik Kontrol Ünitelerinin verimsiz, en düşük güç programı ile satışa sunulmasına sebep oluyor.

  Ayrıca düşünülenin aksine günümüzde birçok marka kendi bünyelerindeki modifiye firmaları veya anlaşmalı oldukları firmalar vasıtası ile satış sonrasında aynı hizmeti çok yüksek fiyatlarla kullanıcılarına sunuyor.

 • Her ne kadar aksi düşünülse de profesyonel teknikler ve doğru cihazlar ile yapılan bir uygulamanın hiçbir zararı yoktur. Aksine faydaları vardır. Önemli olan kapasitenin üzerinde güç elde etmek değildir. Optimum gücü sağlıklı şekilde elde etmektir.

  Firmamız da hazırladığımız yazılımların farkı tam da burada ortaya çıkıyor. Aracınıza yazılım işlemi yapılırken sabit değerlerle oynanarak değil, aracınızdan kazanacağımız gücü dengeli bir şekilde motor ve aktarma organlarında ki parçaların üzerine dağıtarak alıyoruz.

  Böylelikle her parçanın üzerine ortalama %3-4 iş yükü biniyor ve buda tamamen üretici limitleri dahilinde olduğundan herhangi bir yıpranmaya sebep olmuyor.

  Stage 1 yazılımlar doğru uygulandığında her zaman aracın orijinal güvenlik limitleri dahilinde geliştirilir ve aracın ömrü boyunca stabil kullanılabilir.

 • Yapılan Stage 1 işlemi görünmezdir. Yazılım yapıldığında herhangi bir mekanik parça değişmediği için aracınız garantiden çıkmaz. Ayrıca arıza tespit cihazları tarafından da görülemez. Aracınızda her hangi bir fiziksel değişiklik oluşmadan, sadece aracın beyin programı değiştirildiğinden genel olarak gözle ve elektroniksel olarak fark edilmesi söz konusu değildir.  Bu sebeple aracın hata kayıtları silinirken veya benzer durumlarda chiptuning görülemez.

  Buna rağmen istediğiniz zaman yapılan uygulama orijinale çevrilebilir ve bu durumun geçmişe dönük herhangi bir kaydı bulunmamaktadır. 

  Çoğu marka düzgün yapılan bir yazılımın araca hiçbir zararı olmadığını bilmektedir.

  Ayrıca bir çok yetkili servis farklı markaların uygulamalarını satmaktadır.